Hello! Promujemy marki. 

Com&Media Sp. z o.o.
ul. Bagatela 11 lok. 18
Warszawa

search
Com&Media
/Blog /Branża kosmetyczna w czasach koronawirusa

Branża kosmetyczna w czasach koronawirusa

 Wprowadzenie stanu epidemii w Polsce, który trwać będzie co najmniej przez najbliższy miesiąc, wprowadziło niemałe zamieszanie w każdej branży. Jako przedstawiciel marki kosmetycznej z pewnością zastanawiasz się: co dalej?

Jak przetrwać w czasach kryzysu i przygotować się na… niespodziewane?

Pokaż swoją codzienną pracę. POSTAW NA HOME OFFICE

Nie masz przed sobą łatwego zadania. Z jednej strony zatrudniasz przecież pracowników biurowych, a z drugiej produkcyjnych. Współpracujesz też z kurierami, którzy rozwożą Twoje produkty do docelowych klientów. Jak to wszystko ogarnąć, by zminimalizować zagrożenie zakażeniem?

Przede wszystkim wyślij wszystkich pracowników – którzy pracują przy komputerze – na home office. Nie obawiaj się spadku ich produktywności. Zaufaj mi, że po kilku dniach spędzonych z domownikami każdy będzie wprost marzył o zamknięciu się w pokoju i oddaniu się błogiej pracy.

W przypadku pozostałych pracowników zastosuj maksimum środków ostrożności. W miarę możliwości oddziel ich stanowiska pracy jak najbardziej od siebie i zadbaj o to, by środki dezynfekujące były w zasięgu ręki. Nie zapomnij też podkreślić, jak bardzo doceniasz ich zaangażowanie – to oni są teraz na „pierwszej linii frontu”. To bohaterowie naszych czasów.

ONLINE, ONLINE, ONLINE!

Jeśli do tej pory świat internetu był dla Twojego biznesu jedynie dodatkiem, teraz musisz przenieść na niego główny ciężar swojej komunikacji marketingowej. I nie chodzi tutaj tylko o to, by kontaktować się z pracownikami za pomocą komunikatorów i transmisji na żywo. Mowa o sprzedaży za pośrednictwem sieci!

Do wyboru masz co najmniej kilka opcji:

  • Reklamy w social mediach – wiele marek wycofuje teraz swoje budżety i zamyka kampanie w serwisach społecznościowych. Dla Ciebie oznacza to szansę na łatwiejsze przebicie się ze swoim komunikatem do grupy docelowej! Śmiało więc twórz kampanie na Facebooku czy Instagramie, a jeśli oferujesz produkty premium – rozważ także LinkedIna, gdzie znajdują się przedstawiciele biznesu.
  • Google Ads – to kolejna opcja na zaistnienie w sieci, a konkretnie w wyszukiwarce internetowej na wybrane przez Ciebie hasła. Jeśli w swojej ofercie posiadasz dodatkowo płyny dezynfekujące lub po prostu mydła, możesz mieć przeczucie graniczące z pewnością, że ta inwestycja bardzo szybko się zwróci.

Kampania Google Ads dla eshopu KLAPP Cosmetics – produkty KLAPP odpowiedzią na potrzeby skóry

  • Re-marketing – ludzie spędzają teraz coraz więcej czasu w internecie przeglądając mnóstwo stron internetowych. Dzięki zainstalowaniu pikseli konwersji jesteś w stanie wędrować za nimi ze swoimi produktami, które oglądali w Twoim e-sklepie, ale finalnie nie sfinalizowali koszyka. W końcu zawsze warto im przypomnieć, że czeka na nich atrakcyjna oferta!

Remarketing dla eshopu KLAPP Cosmetics – dedykowany rabat dla klientów
Nie zapomnij również o… influencer marketingu. Większości influencerów koronawirus także pokrzyżował plany i możliwości zarobkowania. Dla Ciebie to kolejna szansa na atrakcyjną współpracę barterową lub po prostu nawiązanie relacji z niższą stawką. Pamiętaj jednak, by zawsze sprawdzić, czy osoba wpływowa w sieci, faktycznie nią jest. Najprościej to zweryfikować patrząc na zaangażowanie pod jej postami. Jeśli dany influencer ma kilkanaście tysięcy obserwujących i zaledwie kilka komentarzy pod postami, oznacza to, że z dużą dozą prawdopodobieństwa są to kupieni fani. Stawiaj tylko na tych, którzy wyznają podobne wartości do Twojej marki, są kreatywni i realnie zaskarbiają sobie uwagę użytkowników danego medium.

Kampania Lierac Paris z topowymi influencerkami

A MOŻE PROMOCJA?

Koronawirus wymusza na konsumentach zmianę zachowań nabywczych. W sklepach brakuje najczęściej mąki, mleka, mydła, drożdży czy ryżu – czyli produktów pierwszej potrzeby. Wiele osób prowadzących własną działalność liczy się z ogromnym spadkiem przychodów, a i część pracowników firm musi być przygotowanych na zmianę formy zatrudnienia czy całkowitą utratę etatów. Dlatego też jeśli chcesz nadal sprzedawać w tych ciężkich czasach – musisz pomyśleć o atrakcyjnej ofercie. Zastanów się jakie promocje możesz zaoferować swoim klientom i śmiało komunikuj je w swoich mediach społecznościowych, na stronie www oraz w newsletterach. Niech odbiorcy Twojej marki wiedzą, że rozumiesz ich sytuację i wychodzisz im naprzeciw, tak jak marki The Body Shop oraz kosmetyki DLA.

The Body Shop zdecydowało się na uruchomienie promocji na swoje produkty w czasach koronawirusa

  

Kosmetyki DLA w swoim komunikacie podkreślają również, że ich aktualna promocja jest uzasadniona konkretnymi potrzebami nabywców. W ten sposób firma podkreśla, że rozumie bolączki swoich klientów i stara się sprostać ich oczekiwaniom.

ZAANGAŻUJ SIĘ!

Wiele firm w czasach koronawirusa stawia na działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Produkują płyny dezynfekujące czy szyją maseczki, które dostarczają do szpitali. Niektóre z nich nawiązują także współprace z lokalnymi firmami i współfinansują posiłki dla lekarzy i pielęgniarek.

Marka Dr Irena Eris zdecydowała się na przekazanie kremów do rąk – które znacznie ułatwią życie lekarzom i pielęgniarkom – oraz emolientów dla pacjentów kilku wybranym szpitalom.

Dr Irena Eris wspiera polskie szpitale swoimi produktami

Poza tym, że jest to z oczywistych względów wspaniałe zachowanie – jest to także trafna inwestycja. Współcześni konsumenci chcą kupować od marek, które angażują się społecznie. Jeśli masz więc możliwość pokazania, że chcesz pomóc w walce z koronawirusem – zrób to i podziel się tą informacją ze światem. Praktyka pokazuje, że posty informujące o tego typu wsparciu nierzadko działają lepiej niż najlepsza reklama!

ZADBAJ O DOSTĘPNOŚĆ

Na samym końcu należy wspomnieć o tym, że… warto zadbać o swoją dostępność! Jeśli do tej pory Twój model biznesowy opierał się na współpracy z konsultantami, którzy byli zawsze na pierwszej linii kontaktu z klientami – niech tak pozostanie. Dobrym przykładem jest tutaj marka Yves Rocher, która uruchomiła dyżury online poszczególnych sklepów. Nawet najlepsze chatboty nigdy nie zastąpią realnego kontaktu z drugim człowiekiem, który posiada wiedzę i kompetencje, by móc efektywnie doradzić klientom.

Yves Rocher propaguje akcję #zostańwdomu i dopasowuje do niej swoje działania komunikacyjne
 

Pamiętaj o tym, że trudne czasy w końcu miną, a Twoja marka wyjdzie z tej sytuacji jeszcze silniejsza i bogatsza o nowe doświadczenia!

Jesteśmy dla Was – zapraszamy DO KONSULTACJI Z NASZYMI EKSPERTAMI! 🙂

Obszary wspólnych działań:

  • media społecznościowe,
  • komunikacja poprzez kanały online,
  • obsługa klienta,
  • marketing i sprzedaż.

 

Kontakt:
Ewa Świgoń:
ewa.swigon@com-and-media.pl
📞 602 708 084